Zabawy dla dziecka z autyzmem

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu często nie potrafią nawiązać komunikacji ze społecznością, są bojaźliwe i niewierne. Boją się bliskości i dotyku innych. Ich zaburzenia objawiają się problemami w komunikacji interpersonalnej. Często powtarzają cały czas jedno słowo lub zdanie. Na zadane pytanie odpowiadają tym samym pytaniem. Ich wypowiedzi są nieskładne i niepoprawne gramatycznie. Przejawiają one duże zainteresowanie przedmiotami, które dla zdrowych dzieci nie będą ciekawe, ani atrakcyjne.

Zabawy dla dziecka z autyzmemDzieci autystyczne zazwyczaj przejawiają zachowania pedantyczne, układając, poprawiając, przemieniając różnego rodzaju przedmioty. Osoby ze spektrum autyzmu często także wykonują niezrozumiałe ruchy, a także interesują się tylko jedną dziedziną życia.

Objawy zaburzeń związanych z autyzmem można złagodzić stosując odpowiednie rodzaje terapii. Stosowane są różnego rodzaju techniki mające na celu przystosowanie dziecka do życia codziennego, naukę funkcjonowania w świecie i nawiązywania komunikacji. W terapii dzieci autystycznych wykorzystywane są zwierzęta takie tak psy czy konie, zabawki sensoryczne i edukacyjne oraz różnego rodzaju gry i zabawy stymulujące rozwój młodego człowieka.

Zabawy dla dziecka z autyzmem

Zabawy dla dziecka z autyzmem musza być dobierane indywidualnie. Każdy autystyk jest rozwinięty w różnym stopniu i różne funkcje należy u niego kształtować i pobudzać. Każda zabawa powinna być niedługa i zgodna z zainteresowaniami dziecka. Należy wykorzystywać do nich proste akcesoria, najczęściej dobierane przez samego podopiecznego. Zabawy te mają za zadanie rozładować napięcie mięśniowe, nauczyć postrzegania świata, wykształcić zmysły i percepcję, nauczyć komunikacji. Często są to zabawy w naśladowanie, odgrywanie scen i ról, dopasowywanie, malowanie, rysowanie, budowanie z klocków, itp.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *